مدیریت هوشمند پارکینگ مبتنی برRFID

دو مدل از روش های اسافاده از RFID

۱-طرح پارکینگ های خصوصی با اپراتور(کنترل تردد در پارکینگ)

در این نوع روش، پس از وارد شدن اتومبیل مذکور به درب ورودی، اپراتور با وارد کردن اطلاعات اتومبیل از قبیل شماره پلاک، نام راننده، مدل خودرو و… و سپس قرار دادن یک کارت بر روی کارت خوان، ساعت ورود اتومبیل را در سیستم ثبت نموده و کارت را به راننده تحویل می دهد. دستور بالا رفتن راهبند، یا همزمان با قرار دادن کارت بر روی دستگاه و یا از طریق اپراتور(ریموت، کی برد، کامپیوتر) مهیا شده، و در صورتی که از تابلوی ظرفیت استفاده شود، بلافاصله از تعداد جایگاه خالی کسر شده و آمار جدید بر روی تابلو نمایش داده می شود.

در پارکینگهای عمومی، همواره به غیر از مشتریان عبوری و موقت، مشتریانی هم هستند که به صورت ثابت، ماشینهای خود را به پارکینگ می آورند. می توان برای این افراد کارتهای جداگانه و ویژه خودشان در نظر گرفت. به این صورت که یا برایشان یک ریدر جلوی درب ورودی پارکینگ قرار داد و خودشان کارتشان را جلوی ریدر بگیرند و سپس یا راهبندی بالا برود و یا چراغی سبز بشود همچنین می توان کارت را جلوی شیشه چسباند و یک ریدر برد بلند بالای درب ورودی پارکینگ گذاشت. مشتری ها هر موقع و به هر میزان که خواستند می توانند کارت خودشان را شارژ کنند و برای قراردادهای ایشان تعرفه های ویژه و متفاوتی هم تعریف شود. زمان خروج، صاحب خودرو کارتی را که تحویل گرفته به اپراتور تحویل داده و اپراتور با قرار دادن کارت مقابل کارت خوان، از طریق نمایشگر، مبلغ قابل پرداخت را به رویت مشتری رسانده و در صورت نصب پرینتر، رسید صورتحساب چاپ و تحویل مشتری می گردد. پس از تسویه حساب و با فرمان اپراتور، راهبند بالا رفته و خودروی مذکور از پارکینگ خارج می گردد. لازم به ذکر است در صورتی که تابلوی ظرفیت در مرکز موجود باشد، بلافاصله به تعداد جایگاه خالی اضافه و آمار جدید روی تابلو نمایش داده می شود.

 2-طرح پارکینگ های اختصاصی مجتمع های اداری و تجاری و مسکونی و یا پارکینگ های ادارات و سازمانها:

در هر دوی این کاربردها می توان گفت که چون اکثریت ماشینهایی که وارد می شوند شناخته شده و مشخص می شوند، می توان به آنها تگها و یا کارتهایی اختصاص داد که یا توسط ریدر و آنتن برد بلند RFID و یا توسط ریدر برد کوتاه قبل از راهبند خوانده شوند، ولی در هر صورت مساله ای که هست این است که در این کاربردها حتما به راهبند نیاز می باشد.

نکته دیگری که در این روش وجود دارد این است که می توان کارت خوان را به سیستم حضور و غیاب شرکت هم متصل کرد و همزمان ثبت ورود و خروج کارمندان و پرسنل را هم انجام داد. مزایای این سیستم می توان امکان کنترل خودرو و راننده به صورت همزمان، نظارت و کنترل بی دردسر و کم تنش، امکان ساختن لیست سیاه و عدم مجوز ورود به خودروها همراه با آلارم روی نرم افزار و… را می توان نام برد. قابل توجه اینکه نرم افزار مورد استفاده تحت شبکه و مدیران مربوطه بر کار سیستم نظارت داشته و در صورت نیاز گزارشات متنوعی را به صورت آنلاین از تردد خودروها و پرسنل استخراج نمایند. در هر دو طرح بالا درصورت نیاز می توان یک دوربین پلاک خوان هم در سمت ورودی و خروجی قرار داد و هم در هنگام ورود و هم در هنگام خروج پس از بالا رفتن راهبند یک عکس از خودرو گرفته می شود و در کامپیوتر ذخیره می شود. امکان عکسبرداری از ورود و خروج خودرو برای جلوگیری از سرقت و سوء استفاده های احتمالی کاربرد دارد.

هر دو مدل بالا توسط گروه میکروسیب اجرا شده و در سطح شهر درحال استفاده می باشد یکی ازمراکز مورد استفاده بیمارستان تامین اجتماعی رازی می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۲۴۸۱۸۲۶۴ تماس حاصل فرمایید.

You May Also Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *