سیستم ردیاب (gps tracking)

0 28

ردیاب GPS چیست؟

GPS در واقع مخفف شده واژه Global Positioning System به معنی سیستم موقعیت‌یابی جهانی است. این سیستم یک فناوری ناوبری با دقت ۵ الی ۷ متر که برای نمایش موقعیت مکانی وسایل نقلیه، اشیاء و افراد طراحی شده است. با نصب یک نرم افزار ردیابی مکان می‌توان به آسانی به اطلاعاتی مانند موقعیت جغرافیایی در واحد زمان، سرعت و جهت حرکت یک دستگاه دسترسی پیدا کرد.

 

ردیاب GPS چگونه کار می‌کنند؟

ردیاب‌های GPS با دریافت اطلاعات از ماهواره‌های تخصصی در مدار زمین کار می‌کنند. ماژول ردیاب GPS در گوشی‌های هوشمند یا دستگاه‌های ردیاب با استفاده از فرکانس‌های این ماهواره‌ها، اطلاعات مکانی و زمانی را محاسبه می‌کنند. شبکه ماهواره‌ای GPS شامل ۲۴واحد فعال است که به دستگاه‌ها امکان می‌دهد تا داده‌ها را از چندین ماهواره به طور همزمان دریافت کنند. بدین وسیله، کاربران می‌توانند موقعیت خودرو‌ها، هواپیماها و سایر اجسام متحرک حتی افراد را با حداقل تاخیر تغییر مشاهده کنند.

 

ردیاب GPS برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

شاید رایج‌ترین مورد استفاده از ردیاب GPS، در هنگام نقشه خوانی از طریق سرویس‌هایی مانند گوگل مپ باشد. اما مزایای استفاده از خدمات GPS تنها به نقشه خوانی مکانی ختم نمی‌شود.

مدیریت کسب و کار

شرکت‌هایی وجود دارند که برای کارمندان و رانندگان خود، ماشین شخصی و یا کامیون برای استفاده شرکتی در اختیار می‌گذارند. این وسایل نقلیه به منظور کنترل مصرف سوخت، بهینه سازی مسیر، زمان تحویل و بهره وری فعالیت کارمندان نیازمند یک ردیاب GPS هستند.

 

مزایا مجهز کردن وسایل نقلیه دولتی و سازمانی به ردیاب GPS شامل موارد زیر می‌شود:

  • تعیین دقیق موقعیت کامیون‌ها با استفاده از داده‌های تله‌ماتیک
  • نظارت بر مکان تحویل دهندگان
  • کاهش مصرف سوخت با انتخاب مسیر درست
  • جلوگیری از سوء رفتار راننده که در صورت انحراف وسیله نقلیه از مسیر تعیین شده و عدم پاسخگویی راننده، سیستم می‌تواند زنگ هشدار‌های خودکار را به پلیس ارسال کند. این امر موجب جلوگیری از اتفاقات ناخوشایندی مانند تصادف و یا سوتفاهم‌های کاری می‌شود.

 

ردیابی وسایل نقلیه

سیستم ردیاب GPS فقط به خودروها محدود نمی‌شود. نظارت با این سیستم می‌تواند برای تجهیزات سنگین، ماشین آلات صنعتی و سایر تجهیزات در حال حرکت مفید باشد.

به طور کلی، این فناوری برای گروه‌های زیر مفید است:

  • واحد‌هایی که وظیفه پیگیری مکان و سرعت حرکت کمباین‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین، دستگاه ‌های لیزری، واحد‌های ساختمانی، ژنراتور‌های برق، تجهیزات تولید ویدیو و اقلام شکننده را بر عهده دارند.
  • ایجاد حس اعتماد مشتریان از طریق دادن دسترسی اطلاعات فرایند حمل و نقل کالا

امنیت اعضای خانواده و حیوانات خانگی

کودکان و افراد مسن خانواده اغلب نیاز به مراقبت دارند. کودکان و همچنین بیماران مبتلا به آلزایمر می‌توانند خانه را ترک کرده اما در هنگام بازگشت ناتوان باشند. حتی ممکن است این عزیزان در هنگام بازگشت مشکلی نداشته باشند؛ اما در بیرون از خانه دچار مشکلی شوند. ردیاب GPS در گوشی‌های هوشمند به افراد کمک می‌کند تا با عزیزان خود در بیرون از خانه در ارتباط بمانند و خانواده خود را ایمن نگه دارند. این فناوری همچنین توسط صاحبان حیوانات خانگی، خدمات نجات و نیروی انتظامی برای نظارت بر افرادی که تحت آزمایش یا حبس خانگی هستند نیز قابل استفاده است.

جهت‌یابی

بهترین روش معرفی جهت‌یابی با ردیاب GPS سرویس گوگل مپ (Google Map) است. این نرم افزار در واقع به شما کمک می‌کند از هر نقطه‌ای از حمل و نقل که ترجیح می‌دهید از نقطه A به B برسید. در واقع سرویس GPS زمینه‌ای را برای فعالیت محبوب‌ترین نرم افزارهای کاربردی خدمات ردیابی فراهم کرده است است. علاوه بر این کسانی که برای استفاده شخصی به ردیاب GPS نیاز دارند؛ بسته به نوع خدماتی که می‌خواهند می‌توانند رانندگان، خلبانان و سایر شرکت‌های خودروهای تجاری و خصوصی را مورد ردیابی قرار دهند. در نتیجه، خدمات ردیاب GPS به خودروهای شخصی ختم نمی‌شود و شامل تمام وسایل نقلیه می‌شود.

بهینه سازی خدمات پزشکی

یک دستگاه ردیاب GPS می‌تواند در مواقع ضروری برای تحویل فوری محموله و رسیدگی به آن بسیار مفید واقع شود. این امکان بیشتر در موارد تجهیزات پزشکی، نمونه های آزمایشگاهی و دارو‌ها اهمیت بسیاری دارد. GPS همچنین می‌تواند آمبولانس‌ها را تقویت کند و به بیمارستان‌ها و خدمات اورژانس اطلاع دهد که چه خودروهایی را به مکان‌های خاص اعزام کنند.

حمل و نقل عمومی

کاهش تعداد خودرو‌ها در شهرها به افزایش کارایی و راحتی حمل و نقل عمومی بستگی دارد. ردیاب GPS عموم را قادر می‌سازد تا با موقعیت‌یابی وسایل نقلیه عمومی از مکان و مدت زمان تخمینی رسیدن آنها به ایستگاه با خبر شوند. اینگونه نرم افزار‌ها ردیابی GPS با تعیین موقعیت فرد و محاسبه سریعترین راه‌ها برای رسیدن به مقصد مورد نظر، به برنامه ریزی زمانی عموم در حمل و نقل کمک می‌کنند.

مزایای دستگاه‌های ردیاب GPS

اکنون که با موارد استفاده از GPS آشنا شده‌اید؛ بیایید نگاهی به سه مزیت مهم تجاری این گونه سیستم‌ها بیندازیم:

 

۱. حفظ مرسوله‌های پستی

در صورت به سرقت رفتن مرسوله‌های پستی یک واحد، ضربه و خسارت جبران ناپذیری به اقتصاد شرکت وابسته به آن وارد می‌شود. اگر می‌خواهید از مرسوله‌های خود در برابر سرقت محافظت کنید و از سوء رفتار رانندگان خود جلوگیری کنید؛ ردیاب GPS بهترین زمینه پیاده‌سازی این طرح را برای شما فراهم می‌کند. یک ردیاب GPS به شما این امکان را می‌دهد تا ناحیه جغرافیایی و مسیر‌های مربوط به کار خود را مشخص کنید. اگر ترددی در مسیرهایی مشخص نشده‌ صورت گیرد؛ ردیاب به مدیران هشداری حاوی جزئیات مکان، سرعت و جهت فعلی وسیله نقلیه را ارسال می‌کند. قابل ذکر است ردیاب GPS هنگامی که با سایر امکانات نظیر Wi-Fi، GSM و… ترکیب می‌شود؛ قادر به ردیابی مکان در واحد زمانی وسیله نقلیه می‌شود.

 

۲. مسیر‌های بهینه تحویل

استفاده از ردیاب GPS به تغییر فرآیند‌های تحویل و افزایش کارایی کمک بسیاری می‌کند. در مرحله اول، GPS در بهینه سازی مسیر‌های تحویل مفید است؛ بنابراین هزینه سوخت را کاهش و فضا را برای بار‌های اضافی آزاد می‌کند. این ردیاب‌ها با در نظر گرفتن داده‌های مربوط به موقعیت مکانی هر وسیله نقلیه و مقایسه آن با نقاط مربوطه در نقشه‌های دیجیتالی، آشکار سازی شرایط ترافیکی و در دسترس بودن جاده، مسیر مناسب را انتخاب می‌کند. این فرایند امکان تغییر مسیر سریع را در صورت وجود ترافیک یا تصادفات فراهم می‌کند. فناوری‌های ردیابی این اجازه را به رانندگان برای حرکت راحت‌تر در مسیر‌های ترکیبی تحویل در چندین مکان می‌دهد.

قابل ذکر است که فناوری ردیاب GPS از اتلاف وقت نیز جلوگیری می‌کند. چنین سیستمی می‌تواند اطلاعات مربوط به مسافت را جمع آوری کند و آنها را در هنگام استفاده طولانی مدت غیر مجاز از وسیله نقلیه را به شرکت مربوطه اطلاع دهد. بدین ترتیب، امکان استفاده نادرست از ایستگاه‌های استراحت را نیز محدود می‌کند. این امر موجب به موقع رسیدن مرسوله پستی می‌شود.

 

۳. هوشمند سازی تحویل مرسوله

شرکت‌هایی که وظیفه تحویل کالا و یا خدمات را به مصرف کنندگان بر عهده دارند؛ می‌توانند با استفاده از ردیاب GPS کاربران از زمان تخمینی تحویل مطلع سازند. این ردیاب‌ها که در گوشی‌های هوشمند قابل نصب است؛ قادر به نمایش اطلاعات مسیری که محصول می‌کند است. این عمل باعث مطلع شدن کاربر از زمان تخمینی تحویل و یا تاخیر می‌شود. نتیجه استفاده از ردیاب‌ها در این زمینه موجب افزایش اعتماد و وفاداری مشتریان می‌شود. زیرا مردم شرکت‌هایی که دارای فعالیت شفاف و روشنی هستند را بیشتر ترجیح می‌دهند.

 

اجرای نرم افزار ردیاب GPS

وقتی تیمی از توسعه دهندگان یک سیستم ردیاب GPS را طراحی می‌کنند؛ تمام امکانات آن را با توجه به نیاز‌های کاربران انتخاب می‌کنند.

به طور کلی امکانات نرم افزاری سیستم‌های تحت GPS به شرح زیر می‌باشد:

  • پردازش داده و اتصال: سیگنال‌های ارسال شده توسط دستگاه GPS و دیگر سنسور‌های مربوطه دریافت و تفسیر خواهد شد. بخش پردازش داده‌ها مسئول ایجاد و نمایش مواردی مانند موقعیت‌یابی، سرعت و دیگر پارامتر‎‌ها هستند.
  • پنل مدیریت: این امکان را به کاربران می‌دهد که نرم افزار ردیابی خود را به طور کارآمد مدیریت کنند.
  • گزارش عملکرد :ردیاب GPS پس از پردازش داده‌ها، تمام اطلاعات مربوطه را مستقیما به مدیران، رانندگان یا مشتریان گزارش می‌دهد.
  • نسخه تحت وب: مشتریان و کارکنان شما می‌توانند از طریق مرورگر وب به راحتی به عملکرد نرم افزار دسترسی پیدا کنند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.