تشخیص چهره (face detection)

0 22

Face detection چیست؟

تشخیص چهره Face Detection به این معنی است که دوربین مداربسته قادر به شناسایی وجود چهره انسانی در تصویر می باشد. در واقعFace Detection تنها می تواند چهره افراد را برحسب جزئیات صورت شناسایی و ثبت کند.

نحوه عملکرد face detection

تشخیص چهره Face Detection بر اساس جزئیات اجزای صورت کار می کند، به گونه ایی که تمامی اجزای صورت ائم از چشم ها، ابرو، بینی، لب و… را شناسایی کرده و سپس تصویری از چهره فرد را در حافظه ذخیره می کند. به عنوان مثال در بخش انبار یک کارخانه نیازی به تجزیه و تحلیل و مقایسه تصاویر فعلی با تصویر از پیش ثبت شده نداریم اما نیاز است برای حفظ امنیت بیشتر و بهتر تصاویر افرادی که به انبار وارد می شوند ثبت شود تا در انتها اپراتور بتواند افرادی را که از انبار وسیله ایی را خارج کردند شناسایی کند. لازم به ذکر است که با به کارگیره Face Detection عملیات شناسایی و تطبیق چهره افرادی که در میدان دید دوربین مداربسته قرار می گیرند به عهده اپراتور می باشد.

تفاوت تشخیص چهره با شناسایی چهره در دوربین مداربسته

دوربین مداربسته مجهز به تشخیص چهره Face Detection تنها چهره افراد را تشخیص داده و در نهایت آن ها را در فضای ذخیره سازی ثبت می کند و توانایی هیچگونه مقایسه و تجزیه و تحلیل را ندارد. دوربین مداربسته مجهز به شناسایی چهره Face Recognition در کنار تشخیص چهره افراد قابلیت جست و جوی هوشمند در بین تصاویر از پیش ثبت شده و تصویر فعلی را به واسطه نرم افزار دارد. دوربین مداربسته مجهز به شناسایی چهره اجزای صورت را با جزئیات ثبت می کند و عملیات شناسایی و تطبیق چهره فعلی فرد با تصاویری که از قبل از آن ثبت شده را به عهده دارد.

شناسایی چهره Face Recognition عمدتا برای مناطق حساس مورد استفاده قرار می گیرد. شناسایی چهره کمک می کند که در کمترین زمان ممکن مظنونان و مجرمین را به راحتی شناسایی کنیم. به عنوان مثال اگر دوربین های سطح شهر از نوع شناسایی چهره Face Recognition باشند می توان در کمتر از چند دقیقه اخرین محلی که مظنون از آنجا عبور کرده است را شناسایی کرد و به سرعت در جهت دستگیری آن اقدام کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.